Yeni Doğan Bebeğin Bakımı Nasıl Olmalıdır ?

Yeni Doğan Bebeğin Bakımı

Bebekler için rahim içerisinde geçen süre en rahat bir ortamdır ; çünkü beslenme , korunma ,ısınma ve diğer ihtiyaçlar kendiliğinden temin edilmektedir.Doğduktan sonra ise dışarıdaki hayat başlayıverir ve bu iş için başlarda başkalarının yardımı gerekir.Doğum hem bebek için hem de anne için bir travmadır.Bu yüzden hem anneye hem de bebeğe ciddi bakımlar gerekmektedir.

Bebeklerde tedavi ve muayene sayesinde hastalıkların ve bozuklukların onarılması mümkündür.Bu sayede hastalık varsa erken teşhis yapılır.Yeni doğan bebekler 37 derecelik bir ortamdan çıkıp 10 ile 15 derece daha soğuk bir ortama adım atmışlardır.Yeni doğan bebekler için önceden ısıtılmış bir yer hazırlanır.Bebek bakımı için hijyeniklik çok önemlidir.Hastane ortamlarında ki mikropların bulaşma olasılığı en aza indirgenmelidir.Doğumdan sonra dış hayata uyum yaklaşık olarak iki gün sürebilir.Bu süre zarfında bebeğe K vitamini takviyesi yapılmaktadır.K vitamini sayesinde bebekler kanamalardan korunur ayrıca koruyucu bir kalkan giyinmiş olurlar.Ayrıca bebeğin doğumdan sonraki günlerde sünnet ettirilmesi çok faydalıdır.

Bebeğe Nasıl Masaj Yapılır ??

Bebek masaji cok kolay bir seydir.  Ebeveyinler bebeklerine karsi sevgi dolu ve hassas olduklari sürece hata yapmalari imkansizdir.

Masaj sirasindaki uygulanan dokunuslar bebegin cildini calandirir ve bebeginizinzihinsel ve fiziksel gelisimini tetikler.

Bebegini tenine uygulanan yumusak dokunuslar sayesinde ebeveyin ve cocuk arasindaki baglantiyi güclendirir, bebegin uyku düzenini pozitif sekilde etkiler, kan dolasimini hizlandirir, bebegin sindirim sistemini destekler, gaz olusumunun önünne gecer, bebegin kas sistemini güclendirir, begen farkindaligini arttirir ve motorik gelisimine büyük katki saglar.

Erken dogan bebekler icin de yogum oksama teknikleri pediatrisler tarafindan önerilir.  Besinsi gün itibariyle yumusak dokunuslarla bebeklerde masaj yapilabilir. Tabiki en önemli kritter bebegin saglik durumunun iyi olmasidir. Göbek bagi tam olarak düsmedikten sonra karin bölgesi masaja dahil edilmemelidir.  Masaj günlük bebek bakimi dahilinde uygulanabilir.

Masaj yapilirken bebegin ac veya uykusuz olmamasina özen gösterilmelidir. Emzirmeden sonra en az yarim saat, sise mamasindan sonra ise doksan dakika sonra masaja baslanabilir.

Masaj bes ile yirmi dakika arasi sürer.  Ates, ishal ve iltihabli cilt sorunlarinda masaj yapilmamalidir.

Masaj ile ilgili tüm bilgileri aile egitim merkezlerinden, ebelerden ve  hastanelerden alabilirsiniz. Ya da bir masaj kursuna gidip, ebeveyinler icin özel düzenlenen bebek masaji kurslarinda yer alabilirsiniz. Bu kurslar genelde ücretsiz ya da kücük miktarli ödemeler sekilde sizdelere sunuluyor.

Normal Bebeklerin Özellikleri

Normal Bir Şekilde Dünyaya Gelen Bebeklerin Özellikleri

Sevgili doktorcan takipçilerimiz şimdi sizlere bebeklerin özelliklerini anlatmaya çalışacağız.Anlattığımız özellikteki bebekler normal bebeklerin özellikleridir.Yani sağlıklı bebeklerde bu özellikler bulunmaktadır

Özellikler ;

–          Normal bebeklerin ilgi çeken ön önemli yerleri başlarının büyük olmasıdır

–          Yetişkinlerde 1’e 8 oranında olan kafa büyüklüğü bebeklerde 1’e 4 olmalıdır

–          Yüzleri tombuldur ve yuvarlaktır

–          Alt çeneleri küçüktür

–          Bebeklerin göğüsleri yuvarlaktır

–          Bebeklerin vücutlarının orta kısımları göbek hizalarındadır

–          Ağırlıkları yaklaşık olarak 3 ile 3,5 kilogram arasındadır

–          Boy uzunlukları yaklaşık 50 ile 55 cm arasında değişir

–          Bebeklerin baş çevreleri 35 cm kadardır

 

Bebeklerde Ateş – Yüksek Ateş

Saglikla ilgili her konuda oldugu gibi vücut isisi da büyük önem tasiyor. Vücut isisi normalinden ne cok fazla düsük ne de cok fazla yüksek olmamalidir.

Saglikli bir insanin vücut isisi 37 derecedir. Ates, yani vücut isisinin normalden yüksek olmasi, organizmanin kendi ürettigi bir koruma islevidir. Vücut bu durumda patojenlere (hastalik uyaricilarina) karsi savunma sistemi üretir.

Bebeginizin vücut isisi normalinden cok daha fazla yükselmiyorsa, huzursuz görnümüyorsa ve ishal ya da alerjik semptomlar belirgin hale gelmiyorsa, hafif ates sadece vücudun gelistirdigi destekleyici immün tepkisidir.

Hassas bebekler birden yükselen ates (38.9 dereceden itibaren) sonucunda ates nöbeti gecirebilirler. Ates nöbetinin belirtileri kasilma, kas spazmleri ve bayilmadir.

Bebeginizin atesi ciktiginda bebeginize hafif pamuklu giysiler giydirmeniz tavsiye edilir. Cünkü bu giysiler bebegnizin vücut isisini düsürür. Ayrica bebeginize bol miktarda su icirmelisiniz. Anne sütü, sekersiz caylar ve kaynatilmis su icirilmesi uygundur.

Alti ayliktan kücük bebeklerde her ihtimale karsi 38 dereceden itibaren doktora gidilmesi önerilir. Doktorunuz zaten yeterli tedbiri alacaktir. Büyük ihtimallede ilac yerine bir fitil yazabilir. Aslinda bu daha güvenli ve saglam bir tedbirdir. Bebegin daha cabuk normal seviyedeki atesine düsmesini saglar. Daha büyük bebeklerde 38.4 dereceden itibaren doktora gidilmelidir. Ayrica ates nöbetleri, agri, yorgunluk belirtileri, kusma ve alerjik semptomlarda muhakkak doktora gidilmesi tavsiye edilir.

Bebeklerin Uyku Düzeni

Her bebek her anlamda farklidir ve bu farklilik bebeklerin uyku düzenleri konusunda da gözlemlenebilir. Kimi bebekler dogduklari andan itibaren sabah ve aksam ritmine sahiptirler kimi bebekler ise gece uyumaya zorlanirlar. Cünkü annelerinin karninda sabah ve aksam olgusu yoktur, bu yüzden bebekler dogduktan sonra bu ritme alismalari gerekir.

Bebeklerin uykusu ile alakali bir diger önemli konu araliksiz uykudur. Hic bir bebek araliksiz uyumaz, bir iki saate bir uyanirlar. Bebeklerin ne zamandan itibaren araliksiz uyumalari gerektigi hakkinda kesin bir demec yoktur. Sadece istatistiklere göre alti ve yedi aylik bebeklerin %38i araliksiz uyurlar. Bir yasindaki bebeklerin hemen hemen yarisi geceleri artik kesintisiz uyurlar. Fakat uyku düzenini etkileyen konular bulunur. Örnegin dis cikarma bebeklerin uyku düzenini etkiler ve araliklarla uyanmalarina yol acar.

Bebeklerinize uyku saatinin geldigini göstermek icin bir takim ritueller uygulayabilirsiniz. Örnegin bebeginizi her aksam yatmadan önce yikayip kremlerseniz, onunla ilgilenip sevip oksarsaniz ve ninniler söylerseniz bebeginiz uyku saatinin geldigini anlayacak ve uykuya kendini hazirlayacaktir. Bunlari her aksam tekrarladiginizda ne kadar etkili bir sey oldugunu göreceksiniz. Cünkü bebekler rituelleri severler ve cabuk alisirlar.

Ortalama 3 ayliga kadarda herhangi bir yastik kullanmayin. Daha sonra yavas yavas kücük boylarda yastiklar kullanmaya baslayin. Cocugun yan yatiyor olmasina özen gösterin. Özellikle karnini doyurduysaniz mutlaka yan yatirin.

Bebek Bakımı Hakkında bilgiler

Bebek Bakimi

Bebek bakimi baslangicindan, sonlanmasina kadar oldukca zor bir istir. Cocugunda mutlu olabilmesi icin ona cok özenle bakmaniz gerekiyor. Eger ki bebeginize aile disindan birisi bakiyorsa ve bebek bakicisi varsa, onun kendi cocuguna bakiyormus gibi davranmasi gerekiyor. Ancak bunu yaparken cok abartmadan, ailesini ve anne, babasini unutturmayacak sekilde yapmasi gerekir. Cünkü her sey o andan itibaren bakicinin elindedir.

Anne, baba her ne kadar ona bakan birinin oldugunu bilse de ondan ilgilerini uzak tutmamali. Onunla tüm bos vakitlerini gecirmeli, bebege kendi benliklerindekileri yansitmalari gerekiyor. Cocuk bu sekilde annenin ya da babanin davranislarini kazanabilir. Cocuk ilgi ve alakayi özellikle anne ve babasindan ister. Diger insanlar belirli bir süre sonra cocuga uzak kalir. Özellikle bakicilar bu konuda aslinda daha uzaklardir. Onlardan ayri bir korku hissi alabilirler. Bu durumlarda mutlaka cocuklarin iyi kontrol edilmesi gerekir.

Bebeginizle sürekli konusun, bu onu bir seyler yapma cabasina iter. En azindan konusmak icin ugrasir. Anormal sesler cikarir. Oyunlar oynayin vücudunun daha el verisli hale gelmesini saglayin. Yani onunla bakiciniz ilgileniyor diye sallayip gecmeyin. O size her zaman arayacaktir. Ayrica anne bu dönemlerde daha önemlidir. Onun kokusu bile bebegin sevinmesine yeterli olabilir. Cünkü anne onu var etti. Onun sayesinde dünyaya geldi. Ilk dokundugu hissettigi varlik odur. Onu her zaman arayacaktir.

Bebeklerde diş çıkarma dönemi

Bebeklerin dis cikarmasi genelde cok problemli bir seydir. Ilk cikacak dis özellikle cok zor durumlarda yaratabilir. Bebek dislerinin cikmasinin belirtileri bir cok sekilde görülür. Örnegin 2-3 hafta öncesinde kasinmaya baslayabilir ve bu bebegi cok rahatsiz eder. Sürekli aglamalar bu sebeptendir. Kendini oldukca yorgun hisseder bu dönemde.

Bu dönem ortalama 6. Aydan itibaren baslar. Tabi daha öncesinde dis cikaran bebeklerde vardir. Hatta 3 aylik bile dis cikarma olabilir. Bebek dogar dogmaz bile disci olabiliyor. Bunlar her ne kadar nadir olarak görülsede aslinda normal seylerdir. Ancak diger bebeklerin kadar saglam olmayabilir disler.

Dis cikma evresinde biraz fazla agri olacagi icin, bebekler icin cok zor bir dönemdir bu. Dis etleri patlayana kadar bu agrilari yasarlar. Bu dönemde, sürekli bir yerleri isirma istekleri olur. Cünkü bu agrilari ve kasintilari azda olsa dindirir. Öksürügü biraz cogalir, agzindan salyalar akabilir. Ishal durumlari yasanabilir ancak bunlari cok dert etmeyin. Dis cikarma evresinde cok fazla sikinti yasamamalari icin bebeginizin dis etlerine masajlar uygulayin. Hatta soguk icecekler verin, cünkü dis etlerini uyusturup onlari rahatlatacaktir. Püreleri mutlaka buzdolabinda tutun ve soguk olarak verin cocuga, cünkü soguk seyleri o durumlarda cok seveceklerdir. Eczanelerde kolaylikla bulabileceginiz, dis etlerini uyusturacak ürünler vardir bunlari kullanabilirsiniz. Dis cikarma döneminden sonra bebeginiz normale dönecektir.

Sağlıklı bebeklerin özellikleri

Sağlıklı Bebeklerin Özellikleri

Sevgili doktorcan takipçilerimiz bu yazımızda sağlıklı bebeklerin özelliklerinden bahsedeceğiz bu sayede bebekleriniz ile kıyaslamalar yaparak sağlıkları hakkında bilgiye sahip olabilirsiniz.Size vereceğimiz bilgiler haricinde bebeklerinizi mutlaka doktor kontrolünde bulundurmalısınız.

 

Sağlıklı bebeklerin mevcut belirgin özelliklerini sıralayacak olursak ;

  • Genel olarak bakıldığında ilgi çeken kısım başlarıdır yani başın büyüklüğü dikkat çeker.
  • Bebeklerin yüzleri yuvarlağımsıdır ve tombuldur.
  • Sağlıklı bebeklerin alt çene kemikleri küçüktür.
  • Yetişkin insanlarda 1/8 oranında olan baş büyüklüğü bebeklerde ¼ oranında olmalıdır.
  • Batın bombedir ve göğüsleri yuvarlaktır.
  • Bebeklerin vücutlarının orta kısımları göbek hizasındadır.
  • Ortalama ağırlıkları 2,8 ile 3,5 kilogram aralığında olabilmektedir.
  • Bebeklerin boyları yaklaşık olarak 47 ile 55 cm aralığındadır
  • Başlarının çevresi 33 ile 35 cm büyüklüğe sahiptir.

Meme Emmeyen Bebekler

Bazi bebekler anne sütü ile beslenmeden büyürler. Ancak bu durum pek tavsiye edilmez. Cünkü doktorlar tarafindan da bebeklerin en azindan bir 3 ay kadar bile olsa anne sütü ile beslenmesi söylenir. Cocuklarin daha saglam olmasi ve kolay hasta olmamalari icin. Hatta anne sütünün bebegin disleri icin bile cok faydali oldugu söylenir. Ancak son dönemlerde artik anne sütü icmeyen bebekler icin de özel mamalar yapilmaya baslandi. Hatta yavas yavas tüm mama firmalari bu tür mamalar cikartiyorlar.

Aslinda mamadan önce anne sütü ile beslenmesi icin zorlamak gerekir. Ona bu konuda yardimci olmak gerekebilir. Bunu doktor kontrolünde yapmaniz doktorunda izleyecegi yollari kolaylastirir. Cünkü bazi cocuklar ne yaparsaniz yapin bu konuda inat edebilirler. Kimi bebeklerde 1. Günden itibaren mama ile beslenmeye baslar. Bu durumlar aslinda pek faydali degildir. Belki cocugunuzun daha cabuk gelistigini görebilirsiniz ama belki de ic yapisi o kadar saglam olmayabilir.

Doktorunuzda bu konuda size yardimci olur onun anne sütüne alismasini saglamaya calisir ama bazi bebekler vardir ki yukarida da belirttigimiz gibi bu konuda inat ederler.

Cocuklar bazi sebeplerden memeyi reddederler. Anne sütünün yetersiz gelmesi, Anneden uzak kalma, aile düzeninin bebege uymamasi, bebegin kendi istedigi zamanlarda emme istegi, annenin cocuga rahat pozisyonu yaratamamasi, gibi durumlar cocugun memeden uzak kalmasina sebebiyet verebilir.

Bebeği Mutlu etmek için !

Tüm anne ve babalarin ortak istekleri bebeklerinin memnun, mutlu ve dengeli olmasidir. Bunu saglamak icin bebeginize yakinlik göstermelisiniz. Bebekler dokuz ay boyunca anne karninda annelerinin sicakligini hissederler, kalp atislarini duyarlar ve kendilerini emminyette hissederler. Bebeginize bu duygulari doguktan sonra da hissettirmelisiniz. Bebekler oksanmayi ve vücut temasini cok severler. Onu oksadiginizda ve sevginizi hissettirdiginiz de o da mutlu bir bebek olur.

Bir diger faktör emzirmektir. Emzirmek hem bebege hemde anneye iyi gelir. Iyi gelmesinin yani sira cok da sagliklidir. Anne sütü bebekleri ilk alti ay her türlü alerjiden korur ve bebeginizin gelisiminde olumlu ve cok önemli bor rolü vardir.

Bebekler kalabaligi cok fazla sevmezler cünkü onlar bu duruma aliskin degildirler. Hem kendiniz icin hemde bebeginiz icin kalabalik ortamlardan kacinin. Bebeginize sakin ve rahat bir ortam hazirlayin ve dinlenmesine müsade edin, cünkü her dogum hem anne hemde bebek icin oldukca yorucudur.

Bebekler ritualleri cok severler. Örnegin uyku öncesinde bir ninni ya da alti alindiktan sonra biraz oksanmak onlari mutlu eder. Bunlari aliskanlik haline getirip uyguladiginizda bebeginizin bunu ne kadar sevdiginin  farkina varacaksiniz.

Bebeginizin huzurlu olmasini istiyorsaniz önce kendiniz huzurlu olmalisiniz. Huzurlu anne ve babalarin huzurlu cocuklari olur. Hem kendiniz icin hemde bebeginiz icin stresten kacinin, kendinizi ve bebeginizi ödüllendirin