Ağız ve Diş Sağlığı İçin Yapılması Gerekenler

Ağız ve diş sağlığı çok önemlidir.En çok dikkat edilmesi gereken hususlardan birisi de budur.Her bireyin  ağız ve diş sağlığının yerinde olması lazımdır. Örneğin bir mikrobun vücuda bulaşması ağız veya burun yoluyla olur. Eğer ağzınız ve dişleriniz temizse mikrop burada çoğalamaz ve mikrobu yenersiniz.

Ağız ve diş sağlığını nasıl sağlarım?

Öncelikle doğru teknikle düzenli diş fırçalama yapacaksınız. Ağız ve diş bakımının temelini diş düzenli doğru diş fırçalama oluşturur. Düzenli olarak diş fırçalamanız lazım günde en az iki kez diş fırçalamanız lazımdır. Her yemekten sonra fırçalarsanız daha iyi olur ağızdaki plakları yok edersiniz. Ve diş sağlığında önemli bir adım atmış olursunuz. Diş fırçalarken üst çeneniz ayrı al çeneniz ayrı şekilde fırçalanır. Yapmanız gereken fırçanın her iki çenede aynı olmak üzere diş etinizden dişe doğru fırçalamak olacaktır. Bu harekete tek yönlü süpürme hareketi adı verilir. Fırça dişlerin hepsini değmesi lazımdır. Fırçalanmayan Diş kalmaması gerekir. Çiğneme dişlerimizin yüzey yani üst tabakları ileri geri yaparak fırçalanır. Bu arada Dilimizin üst yüzünü de fırçalamak lazım dilde bulunan pütürlü yüzey ağzımızın kokmasına yol açar ve vücudumuza giren mikroplar en çok burada vardır.Dişlerimizi fırçalamandan öncelikle diş fırçamızı ıslatmamız lazım ondan sonra çok değil az diş fırçası nohut tanesi kadar koyulması lazım. Çok macun koymak dişlerimizi daha iyi temizlemez aksi takdirde zarar bile verebilir.Bu anlattıklarımızla en fazla 1 dakika içerisinde dişlerinizi fırçalarsınız ağız ve diş sağlığınızı korur ve vücudumuzu ağız yoluyla bulaşan mikroplara karşı korursunuz. Sağlıklı bir yaşam için sadece 1 dakika yeterlidir.

Diş Çürükleri Hakkında Bilgiler

Diş Çürükleri

Diş çürükleri ülkemiz insanlarında en fazla görülen sağlık sorunlarından biridir. Düzensiz diş fırçalamak, dişlere yeteri kadar özen göstermemek ve sigara tüketimi gibi zararlı unsurların çok kullanılması dişlerimize zarar veren en önemli sebeplerdir.

Diş çürükleri dişlerimiz arasında yâda diş üzerinde içi siyah oyuk şeklinde oluşmuş çürüklerdir. İnsanlar hayatlarının herhangi bir döneminde diş çürükleri ile karşılaşabilir. Bu yüzden dişleri fırçalamak ve bakım yaptırmak çok önemlidir. Diş çürümesinin en önemli nedenleri ise dişlere yeteri kadar özen göstermemek, bakteri çokluğu, besin artıkları ve buna bağlı olarak bakterilerin asit oluşturması ve hassas, narin diş tabakasıdır. Diş aralarında bulunan yemek artıkları sayesinde, bakteriler bu artıkları kullanarak asit oluştururlar. Bakteriler tarafından oluşturulan bu asit diş ve diş minesine zarar vererek dişte oyuk ve çürümeye yol açar. Diş yüzeyi dışında diş kökünde de çürüme oluşabilir. Kökteki diş çürükleri daha geç fark edilir ama ihmal edilmemelidir. Çürük riski en fazla olan insanlar ise karbonhidrat içeren besinleri çok tüketen insanlardır. Çürük oluşumunu hızlandıran diğer sebepler ise vücudun yeterince flüorür alamamasıdır. Dişlerimiz de ki çürüğü önlemek için ise diş ve ağız sağlığına önem gösterip bol bol dişlerimizi fırçalamaktır. Diş çürüğü tedavisi ise dişte ki çürüğün durumuna göre yapılır. Diş çürüklerinde tedavide dolgu yada diş çekimi yapılır.

Son olarak diş çürüğü çok ilerlemiş ve dolgu yapılamayacak durumda ise kanal tedavisi uygulanır.

Dişleri Beyazlatma Teknikleri !

Dişleri beyazlatma teknikleri

Gülümsediğiniz zaman dişlerin yeteri kadar parlak görünmediğinden endişelenip ağzı kapatmaya çalışmak yerine, pratik yöntemler ile dişleri beyazlatabilirsiniz.

Doğal Diş Beyazlatıcılar

Karbonat ; Bilinmekte olan en popüler diş beyazlatma malzemesidir. Dişleri beyazlatmayla birlikte ağızdaki bakterileri ve diğer mikroorganizmaları öldürür. Ağızda yer alan diş taşını temizler.

Sofra Tuzu : Karbonat kadar güçlü olmasa bile, sofra tuzu bilinen en etkili diş beyazlatıcılardan birisidir. Ağızda yer alan mikroorganizmaları öldürür. Anti bakteriyel özelliği olmasına rağmen, bütün bakterileri temizleyemez.

Gliserin : Gliserinin fazla bilinmeyen anti bakteriyel bir etkisi söz konusudur. Bakterilerin yer aldığı bir çözeltiği ile bir damla gliserin damlatıldığı zaman, bölgedeki bütün mikroorganizmalar yok edilir.

Diş Beyazlatma Bleaching Yöntemi

Dişlerin yapısındaki renklenmenin yok edilmesini sağlayan bir yöntemdir. Diş renklenmelerinin farklı nedenleri olabilir. En yaygın sebepleri kahve, çay ,kola ve sigara lekeleridir. Diş beyazlatma işlemi uygun biçimde ve diş doktoru kontrolünde yapıldığı zaman, diş ve diş etlerine zararsızdır. Fakat tedavi esnasında dişte hassasiyet, dişetinde kızarma olabilir.

Diş Eti İltihabı (Stomatit)

Ağız boşluğunu örten mukozanın akut yada kronik iltihabı. Diş etlerinin dilin dudakların şeilit sınırlı iltihabı süreçleri de stomatitler grubuna girer. Stomatit , ağız mukozasında doğal olarak bulunan bir çok saprofit çürükçül ve hastalık yapıcı mikroplar nedeniyle daha çok ortaya çıkar. Bu mikroplar bir çok yerel dişlerin kötü durumda olması , tükürüğün birleşimin değişmesi yada genel etmenler vitamin yetersizlikleri , metabolik bozukluklar, endojen yada oksijen zehirlenmeler, döküntülü hastalıklar, genel enfeksiyon hastalıkları sonucunda hastalık yapıcı özellik kazanabilir. Akut yada kronik diş eti mukozası iltihabı. Yerel enfeksiyonlara yada tahrişlere bağlı olarak ortaya çıkabilir. Ağız sağlının kötü olması diş taşı bulunması, yanlış yapılmış diş protezleri , hatta genel hastalıklar  örneğin şeker hastalığı, karaciğer hastalığı, iç salgı bezlerine ait işlev bozuklukları gelişimini kolaylaştırır. Bazı zehirlenmelerde örneğin kurşun , cıva ,bizmut , jinjivit gelişebilir. Jinjivit akut ya da kronik olabilir. Akut ve hafif biçiminde mukozada şiddetli şişme ve kabarıklık , ayrıca küçük kanamalar ortaya çıkar. Daha ağır olgularda ise yara oluşumu, kanama, irinli bir sıvı, şiddetli ağrı, ağızda kötü koku ve lenf bezlerinde şişme oluşur. Kronik jinjivitte mukozada gene şişme ve kabarıklık, ayrıca soyulma ve yara ortaya çıkar. Bazen çok sayıda kanama görülebilir. Hipertrofik jinjivitte diş eti mukozasında büyüme vardır. Buna karşılık ağrı görülmez.

Ağız Kokusunu Önlemek İçin Neler Yapılmalı ?

Ağız Kokusunu Önlemek için Neler Yapılmalıdır?

Birçok hastalık sırasında ortaya çıkan bir belirti. Ağzın özel bir kokusu yoktur. Ama soğan ve sarımsak gibi özel kokulu yada lahana ve ya salatalık gibi sindirimi güç yiyeceklere bağlı olarak değişik kokular kazanabilir. Ağız ve diş bakımının yapılmaması sonucu ağızda artık besinlerin çürümesi kötü kokuya yol açar. Alkol, eter, kloroform, arsenik bileşikleri gibi tedavi amacıyla yada isteyerek alınan bazı maddelerde ağız kokusu yapar. Ağız kokusu ayrıca bazı patolojik durumlarda ortaya çıkar.

Bunların arasında ağız mukozası iltihabı, bademcik iltihabı diş çürüğü diş eti iltihabı, ülserleşmiş tümörler gibi ağız hastalıkları, yemek borusu yada mide kapısı darlığı ve tümörleri gibi besin birikmesine yol açan mide ve yemek borusu hastalıkları, verem, apse ve kangren gibi akciğer hastalıkları, şeker hastalığı ve karaciğer yetmezliği gibi metabolizma hastalıkları sayılabilir.

Bazı durumlarda ağız kokusu tipiktir ve hastalığın tanınmasını sağlar; böbrek yetmezliğinde amonyak kokusu , denetlenemeyen şeker hastalığının ketoasidoz evresinde çürümüş meyveyi andıran aseton kokusu buna örnektir. Ağız kokusu toplum içinde hiç de hoş olmayan bir olaydır. Ağız kokusu soğan sarımsak lahmacun gibi yiyecekleri yedikten sonra ağzımızda kötü bir koku oluşur. Yerken zevkli olmasına rağmen ağızda bıraktığı koku hoş değildir. Bu yiyecekleri yedikten sonra ağzımıza  şekerli sakız veya şeker atarak ağzımızdaki yiyeceğin üzerimizdeki bıraktığı pis  kokuyu önleyebiliriz.

Ağız Sağlığında Yapılması Gerekenler

Ağzımızı hiç şüphesiz hem iletişim aracı hemde yemek yeme aracı olarak kullanıyoruz. Ağız sağlığı çok önemli bir rol oynuyor insan vücudunda. Midemize giren ne varsa önce buradan geçmek zorundadır. Ağız sağlığı dendiği zaman diş sağlığı diş sağlığı gelmeli. Dişlerin yapısı dizilişi, sağlıklı olup olmadığı, yediğimiz besinlerin öğütülme aşamasında dişlerimizin ne kadar önemli bir rol oynadığının farkında mıydınız?

Dişlerimizin olmadığını düşünün hazım ve sindirme işlemini ne ile yapacaktık. Ağzımızı bizler ne kadar temiz tutarsak tutalım her şey ağzımızdan vücuda girdiği için ağzımız pistir ve boğazımızda aynı şekilde. Nefes borusu ve yemek borusunun birleştiği kavşak büyük bir yol ayrımıdır. Bu nedenle ağzımızı temiz tutmak bakteri üremesi açısından ve boğaz enfeksiyon hastalıklarına, gırtlak kanserine dahi davetiye çıkarmamak için ağız temizliğine özen göstermeli.

 

Sigara, içki alkol tüketiyorsak eğer bunları biran önce bırakmalı ağzımızdaki sinirleri bu işkenceden kurtarmak gerektiğini görmemiz gerek. Alkol alan insanlar dillerini uyuşturdukları için içkinin etkisiyle boğulma oranları içmeyenlere göre 7 kat daha fazladır. Alkol ve sigara insanın ağzındaki tüm dişleri alır ve çene yapısındaki bozulmalara dahi neden olur. Ağızdaki gelişimi engelleyen ne varsa içki ve sigara ile sizler onu körüklemiş oluyorsunuz.

Günde en az 1 kere dişler fırçalanmalı, en az 3 kere ağız çalkalanmalıdır. Yılda ortalama 350 adet istemeden de olsa ağzımızdan sinek yuttuğumuzu söylesek ne derdiniz? Evet tam 350 sineği yıl içerisinde farketmeden yutuyoruz. O yüzden ağız içi bakım ve temizlik çok önemlidir. Karşılıklı iletişimde bile ağız kokusu insanları birbirinden uzaklaştırmaya yeterde artar bile. Ağız kokusu insanın ağzında oluşmaz o koku mideden gelir ve bizler o kokuyu ağzımız kokuyor olarak lanse ederiz.

Toplumda böyle bilgi kirliliği oldu sürece ağız kokusunu giderici spreyleri satan satıcılar ve pazarlarmacılar daha çok çok paralar kazanırlar. Siz siz olun ağzınızdan dişini çektirmeden önce 3 kere düşünün ve hekim seçimi konusunda çok titiz davranmaya özen gösterin.

Sağlıklı Diş Fırçalama Yöntemleri

Dişler nasıl fırçalanmalıdır ?

Dişler, rastgele gelişi güzel fırçalanmaz. Diş fırçalamanın bazı teknikleri vardır. Kurallara uyulmazsa diş etlerinde aşınma görülür ve sağlıksız bir ağız oluşur. Bu durumda vücut dengesini bozabilir.

Diş Fırçalama Teknikleri

Orta sertlikte bir diş fırçasının üstüne fırçayı hiçbir şekilde ıslatmadan, bezelye büyüklüğünde macun sıktıktan sonra üst çenede arka bölümden başlayıp fırçanın yarısı diş etinde, diğer yarısı dişte olmak şartıyla nazik bir şekilde basınç yaparak fırçalamaya başlanmalıdır.

Fırçayı fazla oynatmadan küçük dairesel hareketler çizerek titreşim hareketleri yapın. Üst çeneden aşağıya doğru, alt çeneden yukarıya doğru süpürme hareketi yapılmalıdır. Daha sonra fırçayı bir boy ilerletip işlem tekrarlanır. Dişlerin bütün yüzeyi üstünde aynı işlem tekrarlanır ve fırçalama işlemi bitirilir.

Net bir temizlik elde edebilmek için diş ipi kullanmanız gerekir. Diş ipinin ulaştığı yerleri fırçalayarak temizlemeniz mümkün olmaz.

Diş fırçalama sabah kahvaltıdan sonra ve akşam yatmadan önce günde iki defa yapılmalıdır.

Diş Fırçalamanın Püf Noktaları

 1.  Diş fırçalarken diş fırçasını fazla bastırmayın.
 2. Sağlıklı diş etlerine sert fırça, kanayan diş etlerine yumuşak fırça kullanılmalıdır.
 3. Fırçalama esnasında kan dolaşımına yardım etmek için diş etine masaj yapın.
 4. Diş macunu fazla kullanılmamalıdır.
 5. Kendi kendinize diş beyazlatma işlemleri uygulamayın. Düzenli bir diş fırçalanmasında dişin tonu size uygun bir hale gelecektir.

Dudak Yeme Alışkanlığı

Günümüzde önemli bir problem haline gelen dudak yeme alışkanlığı ile ilgili bir yazı yayımlamak istiyordum ki sitemiz yazarlarından Doktor’un dudak ve yanak yeme alışkanlığı adına çok güzel bilgiler verdiği konuyu buldum.

Ancak dudak yeme alışkanlığı ile ilgi olarak önce biraz bilgi vermek istiyorum. Dudak yeme alışkanlığı genellikle yoğun stres altında bulunan ya da baskı altında bulunan bireylerde göze çarpan bir durumdur. Yani sınavlara hazırlanan bir öğrenci, iş görüşmesine giden bir kimse ya da gelecek kaygısı taşıyan bir anne ya da baba bu durumla karşı karşıya kalabiliyor. Dudak yemenin altında şu etken yatıyor ki; beynimizdeki korku hormonlarının bizi istem dışı bir şeyler yapmaya itmesidir. Burada kişinin kendisine zarar vermesi de dahil bu gibi eylemlere itebilir. Ancak tabi ki sadece merkezi sinir sistemindeki tedirginliklerin bu duruma mahal verdiğini söylemek doğru olmaz. Bu durum şaşırtıcı gelebilir; ancak kalıtsal bir şekilde de nesiller arası sürüp gitmektedir.

Dudak yeme alışkanlığının engellenmesi üzerine çözüm önerileri konusunda sanırım ayrı bir konu eklemeye pek gerek yoktur 🙂 Şimdi size yayımlanmış konunun linkini vermek istiyorum : Bu linke ıklayarak aradığınız sorun ve çözümlerine ulaşmanız mümkün..Bizi izlemeye devam edin. Sizi Seviyoruz !

Dudak -Yanak Yeme Alışkanlığını Terk Etmek

Dudak , Yanak Yeme Alışkanlığı

Değerli Doktorcan okuyucuları şimdi sizlere sağlık sitemizce hazırlanan önemli bir durum ve bu durumun düzeltilmesinden bahsedeceğiz. Konumuz dudak ve yanak yeme problemi. İlerleyen günlerde tırnak yeme problemi ve bu problemin çözümü hakkında size bilgilerimizi sunacağız.

Dudak ve tırnak yeme alışkanlıkları küçük yaşlardan itibaren başlar ve bireyin hayatının büyük bir bölümünde veya bireyin belirli bir yaşına kadar devam eder. Bu alışkanlık küçük yaşta kazanıldığı gibi hayatın ileri ki yaşlarında da ortaya çıkmaktadır. Kişisel (psikolojik) problemler,fiziksel problemler (sağlık sorunları vs.) gibi nedenler bu alışkanlığın başlamasına neden olmaktadır. Örnek verecek olursak öz güven eksikliğinden kaynaklanan kaygılar bireyi dikkat dağıtma yöntemleri aramaya iter , tek başına yolculuğa çıkan küçük bir çocuk gibi, maddi imkansızlıklar çeken anne ya da baba psikolojik olarak sıkıntıda olduğundan bazı alışkanlıklar kazanır. Konumuz dudak,yanak yeme olduğu için bu örneği verebiliriz. Yetersiz beslenmeden dolayı dudakları çatlayan kişiler de çözümü bu alışkanlığı kazanmakta buluyorlar.

Dudak veya yanak yemenin başlamasıyla birçok kötü durum ve hastalık ortaya çıkıyor örnek verecek olursak: Dudak Kanseri, Tat alamama problemi , Ağız Kokusu , Dış görünüşteki değişimlerle gelen psikolojik problemler.. Bunlar ortaya çıkan problemlerden bazıları.. O zaman şimdi bu alışkanlığı nasıl yenebiliriz onu anlatmaya çalışalım

 •  Bu konuda özverili olmalısınız ‘’Ben bir daha asla dudağımı yemeyeceğim’’ diyebilmelisiniz.Özveriniz alışkanlığınızı terk etmenizde büyük fayda sağlayacaktır.
 • Sıkıntılarınızdan uzak durmaya çalışın ve sizi etkileyen problemlerinizi kafanıza pek takmamaya çalışın.Sürekli bir şeylerle ilgilenmelisiniz düşünmeye vaktiniz olmamalı
 • Farkında olmadan dudaklarınızı yiyeceksiniz (Alışkanlık haline geldiği için) ama sakın moralinizi bozmayın ve önerilerimizi yapmaya devam edin.Zamanla dudak yeme alışkanlığınızı bırakacaksınız
 • Ağzınız boş kalmasın; yani bu kararı aldıktan bir süre sonra sürekli sakız çiğneyebilirsiniz. Sakız çiğnemekle meşgul olan dişler dudaklarınızı yiyemeyecek. Sakız çiğnemek yerine bir şeyler de yiyebilirsiniz (yemek,meyve,sebze) fakat her zaman yemek yiyemeyeceğinize göre sakız iyi gibi görünüyor.
 • Kararlılığı asla bırakmayın ve dış görünüşünüzü hayal edin. İnsanların size acıyarak,tiksinerek baktığını düşünün.

Size saydığımız bu yöntemleri uyguladıktan bir süre sonra dudak yeme alışkanlığını terk edeceksiniz. Kendinize iyi bakın, yeni bilgilerimizle sizinle olacağız. En güncel sağlık makaleleri ile yeniden görüşmek üzere…

Laminate Veneer Hakkında Bilgiler

Porselen Laminalar, Laminate Veneer porselen lamina dişlerin sadece ön yüzeyinden minimum madde kaldırmak suretiyle dişe yapıştırılan porselen yapraklardır. Çok ince (0,3,- 0,5 mm ) kalınlıktaki bu yapraklar istenen renk boy ve formlarda özel hazırlanmakta ve dişin ön yüzeyine yapıştırılmaktadır. Bu yöntemde klasik porselen kuronlardan farklı olarak dişten çok az mine dokusu kaldırılır.Bu sebeple yapılabilecek en konservatif ( koruyucu) tedavi şeklidir.

Porselen Lamina Dişler

Laminate Veneer çok ince olması metal içermemesi ve ışık geçirgenlik özellikleriyle gerçek dişlerden ayırt edilemeyecek kalitede memnun edici sonuçlar vermektedir. İşlemin uygulanması çok basit olup kısa sürelidir.Öncelikle hastadan ölçü alınmaktadır.Ve laboratuvarda örnek bir model çalışması yapılır.Hasta dişler henüz kesilmeden bitiş aşamasını bu model üzerinde görmektedir.Daha sonra ağrısız bir işlem ile dişler prepare edilir.Ana ölçü alındıktan sonra geçici veneer yapıştırılır.Böylece dişlerin dış etkilerden korunması sağlanır. Laboratuvarda son ölçüye göre model oluşturulur ve porselen laminalar hazırlanır. Özel bir teknikle ve yapıştırıcı resin adı verilen materyal ile dişlere yapıştırılır. Yapıştırma işlemi sonucunda laminaları dişten ayırmak mümkün değildir.Bu yüzden kırılmaya karşı çok dayanıklıdır.

Laminate Veneer Kimlere Uygulanır ?

 • Dişlerin formundan memnun olmayanlara
 • Ön bölgedeki diş renkleşmelerinde (Tetrasiklin renkleşmesi v.s )
 • Dişleri aralıklı olanlarda
 • Ön dişlerde büyük dolguları bulunan ve çürüğün dolgu ile doldurulması sonucu estetik görünümden yoksun durumlarda
 • Ön dişleri kırık veya aşınmış olan kimselerde uygulanır.

Lamina porselen uygulamalar sonucu estetik bir gülüş sağlamak çok kolaydır.