Minoksidil (Minoxidil) Hakkında Bilgiler

Minoxidil Hakkında

Minoxidil solüsyon (Piyasadaki isimleri Rogaine %5 ve %2’lik slüsyonlar) kadınlarda ve erkeklerde etkili olan genetik saç dökülmelerine karşı etkili bir ilaçtır.Saç dökülmelerinde işe yaradığı gibi bazen hiçbir etki de göstermeyebiliyor.Kullanmaya başlamadan önce doktorunuza danışmanızda da fayda olacaktır.Minoxidil, özellikler saçları yeni dökülme evresine girmiş genç erkeklerde daha fazla etki göstermektedir.Ayrıca damar ve kalp rahatsızlıkları olanların kullanmaya başlamadan önce doktora danışmaları gerekmektedir..

Minoxidil (Minoksidil) Nedir ? Etkileri Nelerdir ?

Minoxidil aslında damarların genişlemesini sağlan damar açıcı özelliği olan bir ilaçtır.Damarların genişlemesi yoluyla kan pompalanması daha rahat bir hale getirmektedir.Minoxidil’in solüsyon versiyonu saç dökülmelerinde etkili bir tedavi şekli olarak piyasaya çıkarılmıştır.Kadın ve erkeklerde etkili sonuçları bulunmaktadır. Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi tarafından onaylanmış bir ilaçtır.

Rogaine Kullanımı ve Etkisi

Minoxidil kafa derisine doğrudan sürülmektedir.Minoxidil ilacın saç folikülleri ve saçın uzama hızını arttırma konusunda kesin etkilerinin olup olmadığı tam olarak bilinmiyor.

İlacın bireyler üzerinde etkili olup olmadığını anlayabilmek için 3 ile 9 ay geçmesi gerekiyor.Kafa derisini yenilediği için kepeklenme oluşturabiliyor ayrıca kaşıntı..Tabi ilk kullanılan aylarda geçici olarak saç dökülmeleri çoğalıyor.%2’lik solüsyondan daha etkili %5’lik solüsyon da var ; fakat vücudun farklı bölgelerine değdiği zaman kıllanma yaptığu için pek önerilmiyor.Erkeklerde %30 oranında başarı gösteren ilaç kadınlarda ise biraz daha fazla bir oranda başarı gösteriyor.Kişiden kişiye değişiklik göstermesi gayet normaldir.İlaç kullanımı sırasında çıkan saçlar ilacı bıraktığınızda tekrar dökülmeye başlayacaktır (12 ay içerisinde)

İlacı kullanmadan önce saçınızın ve kafa derinizin tamamen kuru olması gerekiyor,saç çıkmasını istediğiniz bölgeden diğer bölgelere doğru tatbik edin.İlacı kullandıktan 4 saat sonra saçınızı asla şampuanlamayın.İlacı fazla dozda kullanmayın.Kullanmaya başlamadan önce mutlaka doktora başvurun ve bilgi alın.İlacı kullanmayı bırakırsanız saçlarınız dökülmeye devam edecektir.Ellerinizi iyice yıkayın..

Procto-Glivenol Basur Kremi Hakkında

Procto-Glivenol Basur Kremi

Basur hastalığında öncelikle anal bölgede oluşan ağrı, acı, kaşıntı ve gerginlik durumlarını kısa sürede geçiren bir ilaçtır. Basuru bulunan hastalarda kremin etkinliği öncelikle kapiler permeabiliteyi azaltmak ve vasküler tonusu düzeltmeye dayanır. İkinci olarak ise ağrı oluşmasına neden olan durumları yok eder. Lidokain hidroklorür lokal anestezi bir ajandır ve hemoride bağlı olarak oluşan kaşıntı, ağrı ve acıyı azaltır.

Öneriler Ve Uyarılar

Rahatsızlık devem eder yada beklenilmeyen bir belirti olursa, bu durumun basura yada başka sebeplere bağlı olup olmadığı doktora danışılması gerekir. İlaçla tedavinin yanı sıra basırolan bölgenin temiz tutulması, dışkının yumuşak olması gerekir. Bu kremi kraciğer rahatsızlığı bulunan insanlar dikkatli bir şekilde kullanmalıdır.

Yan Etkileri Var mıdır ?

Krem iyi tolere edilir. Ender olarak hafif bir yanma hissi, ağrı meydana gelebilir.Beklenilmeyen bir etki olursa doktora başvurun.

Nasıl Kullanılır

Kremi doktora danışmadan kullanmayın. Doktora tarafından değişik bir şekilde önerilmediği zaman vereceğimiz dozlarda kullanmalısınız ;

Akut belirtiler yok olana kadar sabah ve akşam uygulanır. Sonra doz günde 1 defa olacak şekilde azaltılır. 1 Tüp krem ortalama 20-30 defa uygulama için yeterli olur. İç basur tedavisinde, procto-glyvenol kremle beraber yer alan kabul tüpü takılır. Kullanmadan önce koruyucu olan kapak çıkartılır ve kullandıktan sonra yerine takılır.

İlacın fiyatı 5 Tl civarındadır ve sadece reçete ile verilir.