Kellik (alopesi) Hakkında Bilgiler

Kellik  doğumsal veya edinilmiş nedenlerle saçların veya kılların olamaması (dökülmesi) hali. Her ne kadar tüm kıllanma sistemiyle ilgiliyse de daha çok saçların ilgilendirilir. Saç dökülmesi yaygın yada sınırlı bir biçimde görülebilir. Bu farklılık pek çok nedene bağlı olabilir. Çeşitli oluşum bozukluğuyla birlikte olan ve kalıtsal olarak geçen doğumsal kellik çok ender görünür. Çok daha sık rastlanan edinsel kellik, organizmanın genel hastalıkları sırasında görülen geçici bir durumdur. Genel hastalığın iyileşmesiyle kellikte ortadan kalkar. Edinsel kellik kronik enfeksiyon hastalıklarında (tifo tüberküloz vb ) , iç salgı ve metabolizma hastalıklarında ( şeker hastalığı , tiroit , ve böbrek üstü bezi hastalıkları) , kan hastalıklarında ( kansızlık , kan kanseri) kronik zehirlenmeler sırasında (arsenik, cıva, talyum ile zehirlenme ) , özel tedavilere bağlı olarak ( pıhtılaşmayı önleyici tedavi , hücre çoğalmasını durdurucu sitostatik ilaçlara yada x – ışınlarıyla tedavi görülür. Ayrıca çok yoğun ve ruhsal gerginlik yada heyecanlardan, ağır travmalardan, cerrahi girişimlerden ve doğumdan sonra bazen aşırı saç dökülmesi gözlene bilir. Kelliğin en sık rastlanan nedenlerinde biride saçlı derideki yağ bezlerin aşırı sebum salgılamasıdır. ( seboreik) sınırlı kellik mantar enfeksiyonlarına, yada kıl köklerinin yıkımına yol açan travma, yanık, tümör, frengi, çıban, liken, kızartılı lupus gibi patolojilere bağlı olarak gelişebilir. Genç yaşta kel olan bir erkeğin erkek çocukları da  büyük bir olasılıkla  kel olacaktır.

Uyuşma Ve Karıncalanma Tedavisi

Uyuşma Ve Karıncalanma Tedavisi

Vücudunuzun herhangi bir bölgesinde his kaybolması ve his kaybolma durumu geçtiğinde karıncalanma, o bölgeye iğne batırılıyormuş hissi duyuyorsanız dediklerimiz işinize yarayacaktır.

Bu Durumun Nedenleri

* Kan damarlarınıza ya da sinirlere basınç uygulanmış olabilir.Yani uzun süre hareket değiştirmeden durursanız bu durum kaçınılmaz olur.Dirseğe uzun süre dayanıldığı taktirde sinirlerinize basınç yaparsınız ve parmaklarınızdan bazıları karıncalanmaya başlar.

  • Karpal Tünes Sendromu yaşıyor olabilirsiniz. Yani ellerinizde veya bileğinizdeki uyuşma geceleri sıklaşıyor ve elleriniz parmaklarınız da dahil olmak üzere kuvvetleşiyor.Bu durumun ortaya çıkmasındaki etkenler kuvvet gerektiren işler yapıyor olmanız , sürekli olarak bilgisayar kullanımı ya da sürekli aynı hareketleri yapıyor olmanızdır.Bu durum zamanla kendiliğinden geçer.Ağrı kesici de alabilirsiniz ama zamana bırakmanızı öneriyoruz.Ayrıca bileklik de kullanabilirsiniz.
  • Raynaud Hastalığına yakalanmış olabilirsiniz : El ve ayak parmaklarınız sürekli uyuşuyor ve beyazlaşıyor ise , beyazlaşmanın ardından mavi renge bürünüyor ise. Soğuk havalarda kızarma görülüyorsa ve ısındığında acıyor ise küçük kan damarlarınızda bir problem manasına gelir.
  • Servikal Problemi , yani boyun omurgasındaki osteoartrit’e verilen isim.Ellerinizde kısmi olarak karıncalanma veya uyuşma bu problemin habercisi olabiliyor.Genellikle bu hastalıktan dolayı elli yaşını geçmiş insanlarda boyun ve çevresindeki sertleşme ve ağrı şikayetleri görülür.Boyun ağrınız omuzlarınıza vurursa ,karıncalanma ve uyuşmalar da kollarınıza vurursa ayrıca sallanarak yürüyorsanız bu problem ortaya çıkmış olabilir
  • Disk fıtığı olabilirsiniz : Sırtınızın alt taraflarına doğru hareket halinde iken artan bir ağrı hissediyorsanız.Baldır ve bacaklarınızdaki ağrıları hissediyorsanız.Ağrılar , uyuşmalar ve karıncalanmalar hissediyorsanız bu rahatsızlık habercisi olabilir.Disk fıtığı genellikle omurga kemikleri arasındaki yastıkların yerinden çıkması sonunca oluşur.En önemli nedenlerinden birisi şişmanlıktır.Ayrıca sırtta yaralanmalar ve kasların zayıflığı da bu rahatsızlığı tetikleyebilir.

 

Diğer Nedenler

Şeker hastalığı , dolaşım problemi ve aşırı soğuk buna neden olabilir.

Uygun Tedaviyi Kendim Yapabilir miyim ? diye soracak olursanız

Evet bu mümkün..Bunu maddeler halinde verecek olursak :

–          Kan dolaşımını düzene bindirmek için uyuşmuş bölgenize masaj yapabilirsiniz.

–          Uyuşmuş olan bölgeye hareketlilik kazandırın.

–          Sıkı giysilerden kaçının , sıkı elbiselerinizi gevşetmelisiniz.

–          Raynaud hastalığı taşıyorsanız el ve ayaklarınızı sıcak tutmanız gerekiyor.

–          Disk kayması şikayetlerinde , dizinizin arasına yastık alarak yan yatabilirsiniz.Yattığınız alanın sıcak olmasına özen gösterin.

–          Boyun bölgesinde ve sırtınızdaki sertleşme ve ağrılar için doktor tavsiyelerine uymanız gerekmektedir..

Uyuşma ve Karıncalanma Önlemleri

Uzun süre aynı pozisyonda kalmamaya özen gösterin.Doğru hareket etmeyi öğrenin ; çünkü yanlış hareketler boynunuz ve omuriliğinizdeki baskıyı arttırıcıdır.Her zaman dik oturmaya özen gösterin , başınızı kulaklarınız omuzlarınıza değecek şekilde hareket ettirin.Tütün ve tütün ürünlerinden uzak durmaya çalışın ; tütün dolaşım düşmanıdır.Sürekli aynı hareketleri içeren işleri yaparken sürekli ara vermeye özen gösterin.Klavye ile çalışanlar için el , kol ve bilek pozisyonu uygunluğu çok önemlidir.

Burun Estetiği

Burun estetigi kadinlari bastan sonra degistirebilen bir islemdir. Burun estetigi yapildiktan sonra secimlere göre kadin ya cok güzellesir ya da cok kötü bir görüntü verebilir. Ayrica estetikte hic bir yan etki yaratmadan yapilmasi kadinlari oldukca cezbediyor. Nefes sorunu bile yasamadan tamamlanan ameliyat ve ameliyat sonrasi dönem dengeli bir görüntü saglamak icin yapilir.

Dogalligi bozmadan burunu hastanin istedigi sekilde düzeltmek icin ugrasan uzmanlar. Kisinin istegine göre burun üzerinde degisiklikler yapabilirler. Bazi estetik sebepleride tamamen rahatsizliktan dolayi olabilir. Örnegin kirilmis burunlar icinde estetik ameliyat mümkündür. Ameliyatlar 2 sekilde yapiliyor. Kapali ve acik operasyonlar.

Ayrica ameliyatlar hastanin secimine göre lokal yada genel anestesi seklinde yapilabiliyor.
Ameliyat öncesinde ve sonrasinda bazi isteklerin yerine getirilmesi gerekir. Özellikle doktorlar ameliyat öncesinde yeme ve icmeye dikkat etmenizi öneriyor. Sigara kullanimini birakmanizi istiyorlar. Ayrica ameliyat sonrasinda bulunan alci 10 gün sonra cikartilir.

Ameliyat sonrasinda yüz bölgesinde oldukca cok sislikler olacaktir. Bunlar normaldir panik yapmadan doktorunuzun verdigi ilaclari kullanip, talimatlarini uygulayin. Büyük bir bölümü zaten 10 gün süresinde gececektir. Ancak tamamen iglesmesi biraz uzun sürebilir. Ortalama 1 yillik süre icinde tamamen iyilesme gösterirsiniz. Daha sonrasinda burun bölgenizde herhangi bir iz yada ameliyattan eser kalmayacaktir. Tümüyle gecen burnunuzun görüntüsü aslinda sizin tüm güzelliginizi yansitacaktir.

Uyurken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dünyada maalesef çoğu insan nasıl uyuması gerektiğini bilmiyor ve uyurken nelere dikkat edilmesi gerektiğini de.Uykuda dikkat edilmeyen hususlar yüzünden insanlar sağlıklarını kaybettikleri gibi çeşitli hastalıklara yakalanıyorlar.Uyku insan hayatı için çok önemli bir yere sahiptir.Bu yüzden yanlış tutumlar sergilenirse ciddi sorunlar ortaya çıkabilir.Doktorcan ekibi olarak uyurken nelere dikkat etmeniz gerektiğini sizin için araştırdık.Lütfen size vereceğimiz bu bilgileri başkaları ile de paylaşın.

Uyurken Nelere Dikkat Edeceğiz ?

1-      Gece uyurken kesinlikle ve kesinlikle karanlık ortamlarda uyuyun.Bulunduğunuz ortama ışığın gece girmemesine dikkat edin.

2-      Gece lambalarını kullanmamaya özen göstermelisiniz.Eğer kullanmanız gerekiyorsa solgun ve kırmızı ışıklı lambaları kullanın.

3-      Televizyonun karşısında uykuya kalmayın , yatağınızda uyumaya özen gösterin

4-      Akşam veya gece çalışmalarını gündüz yapmaya çalışın çünkü gece melatonin salgısının yapıldığı vakittir ve bu salgı sizi kanserden korur.

5-      Erken uyuyarak melatonin hormonunun tam olarak salgılanmasını gerçekleştirin.Bu sizin sağlıklı olmanızı sağlayacaktır.

6-      Melatonin bakımından zengin yiyecekler tüketmelisiniz.Örnek verecek olursak : lahana,badem ve vişne yiyebilirsiniz.

 

Hayat boyu sağlıklı olmak istiyorsanız size vermiş olduğumuz uyumu planlarınızı hayatınıza monte etmeye çalışın.Verdiğimiz öneriler sayesinde vücudunuzun sağlıklı ve güçlü olmasını sağlayacaksınız.Sağlıklı olmanız dileğiyle.

Depresyon Nedir

Depresyon Nedir? Depresyon Önleyici Gıdalar

Gıdaları kullanarak depresyonu önlemek, kendimizi rahatlatmak ve daha mutlu bir hayat yaşamak mümkün müdür? İşte biz bu sorunun cevabını sizler için araştırdık ve bazı bilgileri sizlere açıklayıcı bir şekilde yazmak istedik. Sizleri bir biyokimyasal yolculuğa çıkarmak gerekirse; Vücudumuz gıdalardan aldığı karbonhidratları glikoza yani kan şekeri de dediğimiz bir şeker’e dönüştürür. Glikozun en büyük görevi ise de Pankreası uyararak ensülin salgılamasını sağlamaktır. Ensülin ise beyinde ki triptofan dediğimiz sinir taşıyıcı kimyasalların seviyesini yükseltir.
Bir diğer anlayabileceğiniz bir dilde yorumlamak gerekirse; sinirler ile aralarında haberleşmek için kullanılan sinir taşıyıcı kimyasalların sıkışması, az bir şekilde salgılanması sizlerin daha çabuk sinirlenmenize, mutsuzluğunuza ve beyninizin bazı işlevleri yapamamasına neden olmaktadır. İşte bu süreç içerisinde kişi kendini depresyon olarak ta adlandırdığımız sıkıntılı bir döneme girmektedir. Sinir taşıyıcı maddeler beyin ile arasında ki ulaşımda ne kadar hızlı olursa, moral durumu yüksek olacaktır. Bu da kişinin huzur ve rahatlık hislerinin artmasını sağlayacaktır.
Eğer bu mantığı anlayabildiyseniz vücudun glikoz üretmesinde yardımcı olacak bitkilerin, depresyona iyi geldiğini yorumlayabilirsiniz. Yani depresyondan uzak durmak istiyorsanız, özellikle kan şekerinizin düşmemesine dikkat etmelisiniz. Glikoz üretici bitkiler, meyveler ve yiyecekler tüketerek depresyondan uzak, mutlu ve rahat hissi sürekli üstünüzde olduğu güzel bir hayat yaşayabilirsiniz. Ayrıca bir diğer tavsiye ise sağlık açısından olmasa da iş hayatınızı ev veya doğal yaşantınız içerisine sokmamanız. Yani eve iş getirmemenizdir. Bu da sizlerin biraz da olsa rahatlamanıza huzur dolmanıza yardımcı olacaktır.

Ağrı Kesicinin Zararları Nelerdir ?

Günlük hayatta ağrı kesicinin insanların imdadına yetiştiği bilinmektedir.Fakat ağrı kesicileri kullandığımız zaman birçok yanlışlıklar yapılıyor.Çoğu insanın evinde birçok çeşit ağrı kesici mevcut.İnsanlar bu ağrı kesicileri yan etkilerine dikkat etmeden kullanmayı tercih ediyorlar.Bu durum istenmeyen sonuçlara sebebiyet verebiliyor.Şimdi ağrı kesicilerin zararlarını sizlere maddeler halinde sunmaya çalışalım ve bu sayede değerli doktorcan takipçilerimiz bu konuda bilgilensinler.

  • Ağrı kesicilerin en bilinen yan etkisi sindirim sisteminde neden olduğu hasarlardır
  • Ağrı kesiciler Mukozda kanamalara neden olabiliyor
  • Aç karnına kullanılan ağrı kesicilerin de büyük zararları olabiliyor.
  • Sürekli olarak ağrı kesici kullanılırsa ya da düzensiz kullanımlarda böbrek başta olmak üzere karaciğerin işlevlerinde bozulmalar ortaya çıkabiliyor.

 

Ağrı hissedildiği zaman bunun nedeni araştırılmadan ağrı kesici kullanılmamalı ; çünkü bunun bir faydası varsa bin zararı olabiliyor.Ayrı çekiyorsanız ağrı kesici yerine istirahat etmenizi, krem kullanmanızı veya masaj seçeneklerini uygulamanızı tavsiye ederiz.Doğru şekilde uygulanan tedaviler ağrı kesicilerden daha etkili olabilir.Gelişigüzel kullanmak her zaman sakıncalı olacaktır.

Yağ Aldırma

Yag problemi her kadinin en büyük sorunlarindandir. Bunlardan kurtulmak icin bir cok yola basvurur ancak cogu iyi sonuc vermez. Yag aldirma operasyonu bu yüzden artik trend olmus islemlerden. Kilo vermek ne yazik ki sorunlu bölgelerde elde etmek istenilen basariyi göstermiyor. Kalcalarda, baldirlarin ic ve dis kisimlarinda ve karin alti bölgesinde bulunan yag birkintileri hormonlar tarafindan yönlendiriliyor ve ac kalmadiktan sonra bu birkintilerden kurtulmak mümkün olmuyor. Eger siz cerrahi islemlere sicak bakiyorsaniz ac kalmak zorunda degilsiniz.

Yeni bir teknoloji sayesinde vücudun problemli bölgelerinde bulunan fazlaliklari kolaylikla yok etmek mümkün. Bu teknik sayesinde vücutta bulunan yag hücreleri nazikce dokudan aliniyor . Operasyon esnasinda bile vücut hatlarinin düzeldigini görmek mümkün oluyor. Bu teknik ile istenilen sonuc büyük bir olasilikla kisilere sunuluyor.
Ayrica operasyonun yeni teknoloji ile yapilmasi sayesinde operasyon süresi oldukca kisadir. Ve bu sayede hasta ilaclarin etkisinde cok uzun süre kalmak zorunda olmuyor.

Uygulamanin kapali ve hijyenik bir ortamda yapilmasi büyük önem tasiyor. Her operasyon beraberinde bir enfeksiyion riski tasiyor. Bu riski en aza indirgemek icin hijyen konusunda oldukca hassas ve dikkatli olunmasi gerekiyor. Ve tabiki islem önccesinde hastanin saglik durumunun isleme el verisligi oldugu saptanmasi gerekiyor. Her sey yolunda gittigi taktirde islemin hemen sonrasinda olumlu sonuc ile karsilasmak mümkün.

Ses Değiştirme Ameliyatı

Sesimden Memnun Değilim Diyorsanız

Ses Değiştirme Ameliyatı Sevgili doktorcan takipçilerimiz son zamanlarda sık karşılaştığımız sorulardan birisi olan Ses Değiştirme operasyonu ile ilgili olarak sizlere bilgiler sunacağız.Bu yazımızda bu ameliyat hakkında çeşitli bilgilere sahip olacaksınız ve kararı yine kendiniz vereceksiniz.

 Çoğu insan ses tonunu beğenmez , ya çok kalın bulur ya da çok ince..Hatta ses tonunu çok tiz bulan insanlarda vardır.Herkes hayalindeki sese sahip olmak ve bu ses tonu ile hayatını devam ettirmek ister.Sesinizi değiştirebilmeniz için ameliyat olmanız gerekmektedir.Eğer yeteneğiniz varsa ameliyat olmanıza gerek yok ; çünkü konuşurken sesinizi değiştirebilirsiniz.Bu durum için de çok çaba sarfetmeniz çok yorulmanız gerekecek.Bunu her zaman yapmanız bizce mümkün değil.Mümkün olan tek şey ameliyatı olmanızdır.Ameliyatı İstanbuldaki çoğu özel hastaneler yapmaktadır.Örnek olarak Amerikan hastanesi doktorlarından Doç. Dr Erkhan Genç bu ameliyatı yapıyor.Öncelikle tedavi için kontrole gitmeniz gerekiyor.Ameliyattan sonra bir gün süreyle yatış gerekiyor.Herşeyden önemlisi de ameliyatın maliyeti 16-17 bin tl arasında değişiyor olmasıdır.Sanırım bu Türkiye için yüksek bir maliyet.Hastanenin şu an için hiçbir kurum ile anlaşması da bulunmuyormuş. Sesinizi değiştirebilirsiniz evet bu mümkün ; ama görüldüğü gibi çok maliyetli.Bunun yerine ses tonunuzu sevmeye çalışın.Ameliyatın riski bulunmuyor ama bu ileride istediğiniz gibi bağırabileceğiniz anlamına da gelmiyor..

Bel Fıtığı İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bel Fıtığı ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bel fıtığı belimizde ki omur kemiklerinin arasında bulunan ve yastık görevi gören dokunun kayması ile oluşan bir hastalıktır. Bel hastalıkları önemli hastalıklar olduğundan dolayı ihmal edilmemesi gerekilen bir hastalıktır. Kayan doku sinirlere baskı yaptığından dolayı ağrı meydana gelir ve mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Bel fıtığının oluşmasında ki en büyük nedenler ise hareketsiz yaşam, eğilip kalkmada yapılan hatalar, yanlış oturma biçimleri en büyük nedenlerdir. Bilgisayar başında yada televizyon başında uzun saatler oturmak ve yanlış sistemlerde oturup kalkmak fıtığı oluşturan en önemli nedenlerdir. Bel fıtığı teşhisi konan bir kimse dikkat etmesi gerekenlerin başında eğik durmamaya özen göstermelidir. Belde ki doku kaydığı için düz bir şekilde egzersizler yapılarak durum toparlanmaya çalışılabilir. Ama eğik durulmamalıdır. Yerden bir şey alınacak ise kişi eğilerek değil dizlerini kırarak eğilip yerden alacağı şeyi almalıdır. Bele çok fazla yük binerse fıtık ilerler ve ağrı oluşur. Bel fıtığı olan kişiler otururken de eğik oturmamaya dikkat etmelidir. Eğik oturulduğunda bele yük biner. Buda bel fıtığını ilerletir. Son olarak spor yapmak bel fıtığı olanlar için çok önemlidir. Spor yapmak genel olarak insan sağlığına yararlı olduğundan dolayı sırt ve bel için özel sporlar, egzersizler yapılmalıdır. Kişide bel fıtığı belirlenmişse mutlaka doktora başvurup, doktor eşliğinde spor ve egzersiz yapmalıdır.

Bel fıtığı tedavisinde eğer durum egzersiz ve ilaç ile tedavi edilebilir ise ameliyata gerek yoktur. Ama durum ilerlemişse ameliyat yapılır.

Aroma Terapinin Faydaları

Değerli doktorcan okuyucularımız,

Bu yazımızda aroma terapinin bizlere sağlamış olduğu faydalar hakkında bilgiler sunmaya çalışacağız.Sağlıklı bir beslenme ile vücudumuzun sağlıklı olmasını sağlarken aromatik yağlar kullanılarak yaptırılan masajlar kaslarımızın da rahatlamasını ,sağlıklı olmasını sağlar.Bu yöntem sayesinde insanlar kendilerini her zaman dinç ve rahat hissedecektir.Vücudun sağlıklı olması sonucu itibariyle bu durum ruha da yansıyacaktır.Böylelikle zihinsel olarak rahat olma eylemi kolaylaşacaktır.Sağlam vücut ve sağlam zihin sayesinde hayattaki başarılarınız aynı oranda artacak, yapmış olduğunuz hata ve yanlışlar da azalacaktır.Sağlıklı bünye doğru düşünür ve doğru hareket eder.Bunun yanında doğal bakım reçeteleri sayesinde cilt metabolizması hızlandırılabilir.Hızlanan metabolizma sayesinde arınma süresi de kısalacaktır.Arınmadan kastımız vücudun ve zihnin kötü olan etkenlerden soyutlanmasıdır.

İnsanlar saydığımız doğal bakım kürleri sayesinde , vücutlarının isteklerini yerine getirmiş olurlar.Doğal olan her şey insan için vazgeçilmezdir.Bitkisel sağlık yeterince uygulanırsa kimyaya dayanan sağlık yöntemlerine gerek kalmaz.Saydığımız önerileri uygulayan bir insan örnek verecek olursak selülitlerini aldırmak ,yüzünü gerdirmek ya da zihinsel yönden destek almak zorunda kalmaz